Barkod Etiket Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Etiket denilince akla birçok farklı etiket türü gelir. İnternet dünyasından mağazacılığa, basılı materyallerden tüm üretim alanlarına kadar etiketin pek çok özel anlamı var. Öncelikle etiket nedir ve devamında barkod etiket nedir sorularına cevap verelim. Daha sonra ise barkod etiket özelinde bilgiler verelim. Etiket, kendisi de başlı başına bir ürün olmakla birlikte bir ürün hakkında gerekli bilgilerin yazılı olduğu ve o ürüne iliştirilen bir levhadır. Etiketlerin en çok kullanıldığı yerler olan mağazalara baktığımızda ürünlerin üzerinde yer alan barkod etiketleri görürüz. Barkod etiket, ürünlerin tüm gerekli bilgileri ve/veya fiyatlarını taşıyan barkod sistemine uyumlu etiket türüdür. Barkod etiket, barkod okuma cihazının işlevini görmesini sağlayan aracı üründür ve bundan dolayı günümüz teknolojisinde üretim ve tüketimin olduğu hemen her yerde geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Barkod Etiket Ölçüleri

Barkod etiket ölçülerinin seçimi de kullanılacak alan ve ürüne bağlı olarak önem arz eder. Bu tercihte ilk belirleyici kriter, elbette etiketin yapıştırılacağı alandır. Buna bağlı olarak çok çeşitli barkod etiket ölçüleri de mevcut. Milimetre cinsinden ifade edilen barkod etiket ölçüleri, en küçük boyutlardan başlayarak “30×20, 35×25, 40×20, 50×20, 40×40, 60×25” gibi pek çok farklı boyutlandırma seçeneğine sahiptir. Özetle barkod etiket ölçüleri; 30×20 mm. ölçüsünden 100×150 mm. ölçüsüne kare ve dikdörtgen olarak geniş bir skalaya sahiptir ve dilediniz ölçülerde sağlanabilir.  Tüm barkod etiket ölçülerine buradan ulaşabilirsiniz.

Barkod Etiket Çeşitleri

Barkod etiketler, üretimlerinde kullanılan tekniğe göre iki çeşide sahiptir; Termal Barkod etiket ve Kuşe Barkod etiket. Burada barkod etiket tercihinizi, etiketi kullanacağınız ürünlerin saklama koşulları, raf ömrü, etiketin yapıştırılacağı yüzey gibi kriterlerin yanında kullandığınız barkod okuyucunun türüne göre belirleyebilirsiniz. Termal barkod etiketler, koruyucu bir filme sahip değildir ve üzerine termal lamine edilmiştir. Kuşe barkod etiketler ise koruyucu bir tabakaya sahip olup daha dayanıklıdır ancak ribon kullanımı gerektirir. Her iki barkod etiket tipi için de aynı ölçüler sağlanabilir. Termal kullanıma uygun bir barkod okuyucunuz varsa ve kısa süreli bir kullanım söz konusuysa termal barkod etiket kullanılabilir. Daha uzun süreli ve dayanım gerektiren ürün ve alanlar için tercih edilmesi gereken kuşe barkod etiketlerin kullanımı için de ribon kullanımına uygun barkod okuyucu gerekir. Termal Barkod etiket ve kuşe barkod etiket farkları ile kullanım alanları hakkında daha detaylı bilgiyi, şu yazımızda bulabilirsiniz.

Barkod Etiket Fiyatları

Barkod etiket fiyatları hangi seviyededir, güncel barkod etiket fiyatları nedir? Satın alınacak her üründe mutlaka fiyat yani maliyet çok önemli. Barkod etiket fiyatları hakkında aynı ölçüdeki kuşe etiket ile termal etiket arasında fiyat farkı olmadığını belirtelim. Barkod etiket fiyatları, etiket ebatlarına bağlı olarak değişir ve normal olarak ebatlar büyüdükçe fiyatlar da yükselir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, barkod etiket fiyatlarının etiket boyutları ile doğru orantılı değişmediğidir. Örneğin 30×20 bir etiket, 6 cm2 alana sahip ve fiyatı 5 TL. Buradan hareketle 8 cm2 alana sahip bir etiketin fiyatı, alan oranıyla 6,74 TL olur ancak doğru fiyat bu değildir. Bu nedenle barkod etiket fiyatlarını, talebinize göre tek başına değerlendirmeniz doğru olacaktır. Tüm güncel barkod etiket fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın