Termal Etiket ve Kuşe Etiket Nedir, Farkları Nelerdir?

termal etiket kuşe etiket arasındaki fark

Termal Etiket ve Kuşe Etiket Nedir, Farkları Nelerdir?

Barkod etiketlerinde öne çıkan iki tür etiket çeşidi var. Bunlar; termal etiket ve kuşe etiket ürünleridir. Peki, termal etiket ve kuşe etiket arasındaki farklar nelerdir? Hangi durumda hangi tip barkod etiket tercih edilmelidir? Şimdi gelin, bu iki barkod etiketi arasındaki farkları ve bilinmesi gereken teknik özellikleri gözden geçirelim.

Termal Etiket Nedir? Termal Etiket Özellikleri

Öncelikle barkod etiket türlerinden termal etiket nedir sorusuna, bir tarifle yanıt verelim. Termal etiket, üzerinde koruyucu bir tabaka olmayan ve kağıda termal lamine edilerek elde edilen etiket çeşididir. Termal etiketin bu özelliği sayesinde yazıcının ısısı ile termal sıvılaşması sağlanır ve bu şekilde baskı, kağıdın üzerine alınır. Bu baskıyı yapan barkod makinelerine teknik bir terim olmamakla beraber termal etiket makinesi denildiği de söylenebilir. Böylelikle ribon kullanımı olmadan doğrudan, hızlı ve daha düşük maliyetle barkod etiketine baskı yapılmış olur. Üzerinde koruyucu tabaka bulunmadığı için termal etiketlerin kullanım süreleri daha kısadır ve dış etkenlere karşı dayanıklı değildir.

Kuşe Etiket Nedir? Kuşe Etiket Özellikleri

Barkod etiket türlerinden bir diğeri olan kuşe etiket ise ribon kullanımı ile üzerine baskı yapılan etiket türüdür. Termal etiketlerde olan laminasyon, kuşe etiketlerde olmadığı için kullanılan ribon, baskılama için termal transfer görevini yapar. Bu noktada kuşe etiketle birlikte kullanılacak ribonun kalitesi de önemlidir. Keza ribon, kuşe etiket özellikleri ne kadar iyi olursa olsun etiketin üzerine baskılanacak yazının belirleyicisidir. Kuşe etiketler, parlak ya da yarı mat çeşitlerine sahiptir ve yüzeyleri pürüzsüzdür. Yapıştığı yerden kolayca sökülememekle birlikte nem, sıvı, sürtünme gibi dış etkenlere karşı dayanıklıdır, uzun süre kullanılabilir.

Kuşe Etiket ve Termal Etiket Kullanım Alanları

Öncelikle iki etiket türünün barkod makinelerinin farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Termal etiketler, termal baskıya uygun barkod makinesi ile kullanılabilirken yalnızca bu özelliğe sahip barkod makinelerinde kuşe etiket kullanımı mümkün değildir. Kuşe etiketler, yukarıda belirttiğimiz gibi hem yapışma hem de dış etkenlere karşı dayanıklı olduğu için daha uzun süreli kullanımlarda termal etiketlere göre tercih edilmesi gereken barkod etiket türüdür. Kısa süreli kullanımlarda da elbette kuşe etiket ve ribon kullanılabilir ancak maliyet açısından bakıldığında termal etiketler tercih edilebilir.

Sonuç olarak, termal etiket mi kuşe etiket mi sorusunun cevabı, kullanım alanı, kullanım süresi, barkod makinesi özelliği ve maliyet kriterlerine göre değişmektedir. Eğer sıcak ve nemli bir ortamda 6 aydan fazla süreyle kullanım söz konusuysa ve ribon kullanımına uygun bir barkod makinesi varsa kuşe etiket tercih edilmelidir. Kuşe etiketlerin özellikleri nedeniyle kullanım alanları çok geniştir. Kısa süreli, dış etkenler yönünden sınırlı risk barındıran bir ortamda ise ekonomik açıdan termal etiketler daha uygun bir çözüm olacaktır. Bu anlamda termal etiketlerin kullanım alanları olarak; hastane, kargo, kuru gıda, otomasyon gibi sektörler örnek gösterilebilir.

Kuşe Etiket

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Telefon Yol Tarifi WhatsApp